Artı 5

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

 

Yoğun bir maratonun ardından bizleri bekleyen ve hayatımızı şekillendiren önemli bir konudur tercih yapmak. Bunu sizlerde farkındasınız ki en doğru tercihi yapmak için şuan haberimizi okuyorsunuz.
Öncelikle tavsiye ederim ki bir rehber öğretmen eşliğinde yapmak daha faydalı olacaktır.

Üniversite tercihini yaparken neler yapılmalı ?
Neler yapılmamalı ?
 

Gelin bunların cevaplarını hep beraber inceleyelim

Yapılması gerekenler listemizin en başında “ Tercihlerinizi ilgi alanınızı belirleyip yapmalısınız” maddesi yer alıyor 25 tercihin hepsine aynı bölümü yazmasanız bile her bir tercih okumaktan ve yapmaktan zevk alacağınız bir bölüm olmalı

İstatistiklere göre çoğu öğrenci üniversite için yaşadığı şehri seçiyor. Daha iyi bir üniversite fırsatını kaçıranlar da yok değil. Bu çoğu için yeni bir şehire alışamama veya ailesinden arkadaşından uzaklaşamama gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Peki bu ne kadar doğru? İşte buna karar vericek olan sizsiniz başka bir şehre gitme fikrini olumlu olumsuz yönleriyle değerlendirmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Tercih yelpazesini geniş tutmak tercih haklarınızın tamamını kullanmak şansınızı arttıracaktır.

Tercih yaparken ailenizin desteğini almanız çok önemli rehberlik eşliğinde yapmanız ise sizi doğru yola götürecek olası ihtimalleri göz önünde bulundurmanızı sağlıyacaktır.

Sıralama yaparken özellikle ilk tercihe puanınız üzerindeki yeri yazmak iyi fikir olsa gerek bir ihtimal kontenjan aralığındaki girmek mümkün.

Tercihleri yapmadan önce üniversiteleri ziyaret etmek öğrencilerinden bilgi almak yol imkanları görmek kararınızı vermeniz açısından yararlı olacaktır.

Sistem kapandıktan sonra kararınızı değiştirme hakkı verilmediğini göz önüne alarak zaten tutmaz diyip gidemeyeceğimiz bir üniversite yazmamalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ