Artı 5

Su Altı Dünyası Ve Canlıları

Su Altı Dünyası Ve Canlıları

Dünyanın %70’i suyla %30’u karayla kaplı olmasına rağmen maalesef ki insanoğlu su altı dünyası ile ilgili çok az şey bilmekte. Oysaki mavi çarşafın altında paha biçilmez bir zengililik sayilarla ölçülemez bir çeşitlilik var. Gelin hep birlikte su altı dünyasıyla yakinkından inceleyelim.

Profesör sualtı bilimci Frederick Grassle göre sualtinda ki canlıların, boyutları küçüldükçe sayıları artıyor. Buna kanıt olarak: Deniz içinde gözle görülebilir balıkların cesit sayısı 20 bin iken mikroskobik canlıların sayısı 1.98 milyondur olgusunu gösterebiliriz. Şüphesiz ki bu rakamların arasındaki devasa fark Frederick Grassle’nin sözünü doğrular nitelikte.

Su altı canlılarına göz atacak olursak.

En küçük canlısı:
Sualtinda ki en küçük canlı Trimmatom nanus balığıdır. Hint okyanusunda yaşar ve her ne kadar büyürse büyüsün 2 milimetreyi geçemez. 1.5 milimetre canlılarla beslenmek zorundadırlar.

En büyük canlisi
Su altının en büyük canlisi tam 14 ton ağırlığına ulaşabilen 13 metre uzunluğundaki “Balina Köpek Balığı”dir. Kendinden iki kat büyük canlıları bile yeme özelliğine sahip çenesiyle çoğu zaman deniz altında büyük bir kaus yaşatır.

Su altındaki en çok bulunan canlı:
Sualtında en çok bulunan balık Işıldakbalıklaridir. Sayılarının 10 trilyon civarında olduğu düşünüluyor

Su altının en yavaş canlısı:
Dünyanın en yavaş canlısı kaplumbağa olarak anilsada denizaltina baktığımızda durum hiçte böyle değil Saatte en fazla 16 metre yol kat edilebilen deniz atı dünyanın en yavaş canlıları kabul ediliyor.

Su altı canlıları.

 

Haberimizin sonunda şunu belirtmek isterimki dünyadaki her şeyin bir yaratılış amacı vardır bu amaç doğrultusunda hayat döngümüzde yer alır ve bu döngü birbirine zincir gibi bağlıdır. Bir halkanın kopmasi her şeyin bozulmasina isarettir. Unutmamak gerekirki bu döngünün temeli doğadir ve sualtı suüstü dünyası gibi bizlerde bu zincirin halkasiyiz. Her ne olursa olsun koruyanlardan olmalıyız.

Büşra – Artı 5

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ