Artı 5

Farklı Giyim Tarzıyla İskoçlar

Farklı Giyim Tarzıyla İskoçlar

Farklı kültürleri tanımaya devam ediyoruz. İskoçlar İngiliz himayesi altında kendi kültürlerini yaşatıyor. İskoçya’ya ingiltere vizesi ile gidilebiliyor. İskoç aksanı ile ingilizce dilini kullanıyorlar. Para birimi ise ingiliz sterlini, İskoç sterlini de var fakat başka ülkede kullanılamadığı için ülkeden ayrılmadan önce elden çıkarmak gereklidir.

 

İskoçların “ab-ı hayat”, yani yaşam suyu dedikleri viski, 1400’lü yıllardan beri ülkenin en gözde içkisi olmuş, ülkenin dört bir yanı damıtımhaneler tarafından sarılmıştır.

İskoçya denince akla ilk önce ekose etekli erkekler ve hiç şüphesiz gayda gelir. Bizim Karadeniz tulumundan araklandığı yönünde şüpheler uyandıran bu müzik aletinden ziyade İskoçya’da derin bir kültürel yapı vardır. Dünyanın en iyi 9. üniversitesi olarak bilinen Edinburgh üniversitesine ev sahipliği yapan İskoçya’da Viski de başlı başına bir kültür ve milli servet konumundadır. Haggis adı verilen İskoç yemekleri de ayrı bir kültür mozaiğidir. İskoç edebiyatı da kökleri 13. yüzyıla kadar uzanan şiirlere dayanır.

 

 

“Edinburgh, burada kaleme alınmış olması nedeniyle, “Harry Potter” hayranı turistlerle dolu. Bir tarafta korku turları, diğer tarafta yeraltı şehri turları, vampir, zombi ve bilumum benzeri yaratıkların hayranları ile de dolup taşıyor kent.”

 

 

Türkçe’de “Ekose” adı verilen İskoç giysileri dize kadar uzayan etek şeklindedir. Bu kıyafetler II. Dünya savaşı esnasında da savaş giysileri olarak yaygın bir şekilde tercih edilmiştir. Ayrıca tartan desenli İskoç giyim kültürünün bir parçası olan pantolonlar 18. asırdan sonra bir çok bölgede üniforma olarak kullanılmaktadır.

 

James Bond. İskoç Sean Connery yirmi yıl boyunca sıfır sıfır yedi numaralı ajanı canlandırdı. Ewan McGegor, Robbie Coltrane, James McAvoy, Robert Carlyle ve Gerard Butler gibi isimler Sean Connery’nin ayak izlerini beyazperdede takip eden başarılı İskoç aktörler.

 

Geleneksel olarak yünden dokunan ekose desenli kumaşa tartan denir. İskoçya’daki her klanın kendi tartan deseni vardır. Tartandan atkı, şal, battaniye de yapılsa da en tipik kullanımı kilt’tir.
Kilt, erkeklerin düğün, tören, Highland Games gibi resmi durumlarda giydikleri, diz boyunda bir kumaştır. Etek olduğu düşünülse de etek değil daha ziyade peştamal gibidir. Kilt’in üstüne süsleme olarak kemer ve kese, altına ise yine ekoseli yün çorap giyilir.

 

İskoçya’da gezmek için bir çok neden var işte bunlardan bir kısmını anlatan görseller.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ