Artı 5

Facebook Android Cihazların Arama Geçmişini Ve Sms Verilerini Kopyalıyor

Facebook Android Cihazların Arama Geçmişini Ve Sms Verilerini Kopyalıyor

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebookda skandallar bitmek bilmiyor. Ülkemizdede  yoğun bir şekilde kullanılan sosyal ağ geçen günlerde ABD’de seçim sonuçlarını etkileyecek milyonlarca kişinin verilerini sızdırdığı iddia edilmişti.

Bir twitter kullanıcısının iddiasına göre facebook, kullanıcıların verileri bir zip dosyasında tutuluyor. Aramalarda aylarca önceki verilere ulaşılabiliyor. Facebook zaten yeni yüklendiğinde cihaza erişebilmek için gerekli izinleri istemektedir. Bu izinler verildiğinde facebook artık arama kaydına rehbere ve smslere ulaşabiliyor. Böylece kullanıcılara yeni arkadaşalar ve sayfa önerilerinde bulunuyor.

Fakat twitter kullanıcısının iddiasına göre facebook bu verileri kaydediyor ve gizliliği ihlal ederek Abd seçimlerinde olduğu gibi işine geldiği yerde ajan gibi kullanabiliyor. Facebook kullanıcıları bunları düşünerek kullanmaları gerektiğini bilmelidirler.

Facebookun bu tür veri sızdırma işlemleri açığa çıktıktan sonra Elon Musk gibi ünlü isimlerde facebook hesaplarını sildiler. Dünyada da facebooku silme etkinlikleri başlattılar. Twitter kullanıcısı ayrıca veri toplama işinin sadece android cihazlarda olduğunu ios’larda olmadığını iddia ediyor. Bakalım ileriki günlerde bu konu ile alakalıı gün yüzüne neler çıkacak.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ