Artı 5

Dünyanın En Çok İzlenen Spor Organizasyonları

Dünyanın En Çok İzlenen Spor Organizasyonları

Günümüzde sportif faaliyetlerde televizyon gelirleri takımlara çok büyük katkılar sağlamaktadır. Türkiye’de en fazla futbol yayınlarından gelir elde edilmektedir. Peki dünyada sportif faaliyetlerde Tüm zamanlarda en fazla izlenen organizasyonlar hangileri. Bu listenin başını Yaz Olimpiyatları ve Fifa Dünya Kupası çekiyor diyebiliriz.

Yaz Olimpiyatları ve FIFA Dünya Kupası TV’de en çok izlenen oyunlar.

Londra 2012 Olimpiyat Oyunları

2012 Londra Olimpiyat Oyunlarının sahip olduğu anıtsal başarıya bir takım sebepler atfedilmiştir. Birincisi, etkinlik için gönüllüler, halk ve İngiliz ordusu arasında kusursuz bir koordinasyon vardı. Mükemmel sonuç veren bir başka şey, oyunlar için mükemmel ortamı ayarlayan Danny Boyle tarafından yönetilen harika açılış töreniydi. Kadın boksunun tanıtıldığı oyunlarda da tarih yazılmıştır. Ayrıca, oyunlara uygun olan her ülke oyunlara en az bir bayan yarışmacı göndermişti.

Pekin 2008 Olimpiyat Oyunları

2008 Olimpiyatları sırasında Pekin’in mirası da, son derece başarılı bir etkinliğe ev sahipliği yaptıktan sonra güçlendirildi. Etkinliğin başarısına atfedilen üç şey var; Terörist tehditlerin somutlaştırılmasındaki başarısızlık, hava kalitesi iyiydi ve sahnede şikayette bulunan hiçbir sporcu yoktu. Büyük başarı nedeniyle Pekin, yaz ve kış oyunlarını düzenleyen ilk şehir yapacak 2022 Kış Olimpiyatları’na layık görüldü.

Güney Afrika 2010 FIFA Dünya Kupası

Güney Afrika’daki 2010 FIFA Dünya Kupasını büyük bir başarı haline getiren şeylerden biri, oyunların ilk defa Afrika’da yapıldığı gerçeğiydi. Ayrıca, tarihi turnuvayı yayınlamak isteyen yüzlerce medya evi vardı. Çoğu uzman, oyunların tüm televizyon etkinlikleri arasında en yüksek küresel izleyici kitlesine sahip olacağını öngördüğünde, medya için daha da iyi bir anlaşma yapıldı.

Diğer Önemli Olaylar

Vancouver’da düzenlenen 2010 Kış Olimpiyat Oyunları, bu listede 1,8 milyar insanın izleyicisiyle en az sayıda küresel izleyiciye sahipti. Bu listede en son olmamakla birlikte, böyle büyük bir kitleye sahip olmaktan gurur duyan pek çok televizyon etkinliği yok. Nispeten düşük izleyicilere katkıda bulunabilecek sebeplerden biri, Vancouver’ın ev sahibi şehirlerde olduğu gibi şehri dekore etmedeki isteksizliği idi. Güvenlik de bir sorun oldu.

Dünyanın En Çok İzlenen Spor Etkinlikleri

Sıra Spor Etkinliği Global Kitle Ulaşımı (milyarda)
1 Londra 2012 Olimpiyat Oyunları 3.6
2 Pekin 2008 Olimpiyat Oyunları 3.5
3 Güney Afrika 2010 FIFA Dünya Kupası 3.2
4 Brezilya 2014 FIFA Dünya Kupası 3.2
5 Rio 2016 Olimpiyat Oyunları 3.2
6 Almanya 2006 FIFA Dünya Kupası 3.0
7 Soçi 2014 Kış Olimpiyat Oyunları 2.1
8 UEFA Avrupa Şampiyonası 2016 Fransa 2.0
9 Vancouver 2010 Kış Olimpiyat Oyunları 1.8
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ