Artı 5

DİŞ TEDAVİSİNDE HİPNOZ YÖNTEMİ

DİŞ TEDAVİSİNDE HİPNOZ YÖNTEMİ

DİŞ TEDAVİSİNDE HİPNOZ YÖNTEMİ.

Hastaların genellikle ilk olarak hipnoz dendiğinde akıllarına gelen cümle ‘’hipnoz olursam hiçbir sırrım kalmaz kendimden geçerim ve her şeyi anlatırım’’ bu olmuştur…

HİPNOZ HER AĞRIYA, HER VAKAYA ÇARE DEĞİLDİR!

Hipnoz yapabilmek için diş hekimliği okumak yeterli değildir. Diş hekimliğinin yanı sıra bir takım eğitimlerde almamız gerekmektedir. Hipnoz sanıldığı gibi ağrıya ve dişin o an ki durumuna çare değildir ve genellikle diş hekimi korkusu yaşayanlarda uygulanan bir yöntemdir. Hipnoz uygulandıktan sonra kişinin tedavisi daha rahat psikoloji içinde gerçekleşir ve hastanın diş hekimi korkusunda rahatlamasına neden olur.

HİPNOZ GERÇEKTEN KORKUYA ENGEL OLUYOR MU?

Diş hekimi korkusu hemen hemen her hasta da vardır. Hipnoz ise ağrı dindirmek anlamında kullanılmamaktadır. Hastaların bazıları sebebini bilir bazıları ise bu korkunun sebebini bilmezler. Hipnoz, sebebi bilinsin ya da bilinmesin korkular için gerçekten etkili bir yöntemdir. Hipnoz esnasında verilen telkinlere hastanın bilinçaltı açık olduğu için hasta rahatlar ve rahat bir şekilde tedavisini gerçekleştirir.

HİPNOZ OLUNCA BİR DAHA UYANMAMA KORKUSU…

Aslına bakarsınız hipnoz olan kişi uyuyor gibi gözüktüğü için hipnoza uyku denmektedir. Hipnoz olmadan önce tedirginlikler hemen hemen her hastada bulunmaktadır. ‘’Uyurum ve bir daha uyanamazsam ya da her şeyi söylersem ‘’ korkuları yer almaktadır. Ama hipnoz esnasında insan her şeyi duymaktadır ve tepki vermektedir. Sonuç olarak hipnoz olmuş kişi istediği soruya cevap verir istemediği soruya ise cevap vermez. Ahlak dışı hiç bir şey yapılması mümkün değildir. Uyuyup uyanamamak diye bir şey ise yoktur.

 

DPT. Esma Z.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ