Artı 5

Avrupada Olup Avrupa Birliğine Üye Olmayan Ülkeler

Avrupada Olup Avrupa Birliğine Üye Olmayan Ülkeler

Avrupa Birliği  yarım yüzyıllık bir ömüre sahip olmasına karşın bir çok kalkınmaya parmak basmış ve bu özelliğiyle  ülkenin refahı için önemli kararların alındığı bir ticari güç haline gelmiştir. Ülkelere kendi bağımsızlığını kaybetmeyecek şekilde  ortak fayda amacı güdülerek kurulmuştur böylelikle bir dünya lideri olmuştur.
İlk başta 6 üye devletten  oluşmuş  daha sonra  28  üyeye  ulaşmıştır. Üstelik bir çok  devlette üylelik için sırada bulunmaktadır. Avrupa Birliğine katılmakta coğrafya olarak  Avrupa Bölgesinde olmak  önemli bir etkenken Avrupa da olduğu halde katılamayan bazı ülkelerde vardır  bu ülkeler şunlardır

Makedonya

Makedonya Avrupa da bulunan bir ülkedir ancak Avrupa Birliğine dahil değildir.

2005’den beri aday olan bu ülke bazı ülkelerin itirazları nedeniyle kabul edilmemiştir. Avrupa Birleşik Devletleri
açısından” Ortadan uzun vadeli” görünümündedir.

Arnavutluk

AB topraklarında bulunmasına rağmen Avrupa Birliğinin üyesi değildir ancak 2014 yılının Haziran ayından itibaren resmi bir aday niteliğindedir.

 

Belarus

1994 yılında Alexander Lukashenko Beyaz
Rusya’nın lideri olmuş bu dönemde ülke ve sendika arasındaki ilişki bozulmuştur bu nedenle Belarus ve Avrupa Birliğine dahil değildir ama bu Belarus’un doğu Avrupa da olduğu gerçeğini değiştirmez

Bosna Hersek

2003 den beri Avrupa Birliği açısından
”Potansiyel aday ülke ”  niteliğindedir. 2016 da başvuruda bulunmuştur ancak hala Avrupa Birliği üyesi değildir

 

Kosova

2008 de Sırbıstana  bağımsızlığını ilan eden Kosova’nun ; hukuki, ekonomik sorunlarını Avrupa Birliği ile bütünleştirerek iyileştirmesi sonucunda yakın gelecekte Avrupa Birliğine bağlanması bekleniyor ancak suan potansiyel aday niteliğinde.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ