Artı 5

0 – 6 Yaş Arası Çocukları İçin Kitap Önerileri

0 – 6 Yaş Arası Çocukları İçin Kitap Önerileri

Çocuklar için uygunsuz kitapların basılmasına yönelik şikayetlerin artmasıyla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hareketi geçti.

 

Unutmayın bir çocuğu elinden tutup sahile parka eylemce merkezlerine götürebilirsiniz ancak balta girmemiş ormanlara, engin denizlere götüremezsiniz şüphesiz ki bunu yapabilen tek şey “kitaplardır”.

 

Bu yazımızda çocuklar için yararlı olan, çocukların okuması gereken kitap önerilerine ve kısa özetlerine yer verilecektir. Çocuk kitaplarını seçmekte elimizden geldiğince yer verilecektir.

 

Kitaplar çocuğun önünü açar siz elinden tutarsınız, kitaplar hayal kurdurur siz o hayalin kahramını olursunuz, aksi taktirde içinde şiddet ve müstechen kelime barındıran, milli ve manevi değeri yok sayan kitapların çocukların zihninde kalıcı hasar bıraktığını, davranış bozukluğuna yol açtığını görmek kaçınılmazdır.

Bu nedenle uzmanlar bu konuda çok ince bir çalışma yaptı bu çalışma; “ayrımcılığı teşvik eden, düşmanca anlatımlar ve görseller kullanılıyor mu?”, “kurgusu şiddet içeriyor ve şiddet bir çözüm yolu olarak sunuluyor mu?” gibi kriterlere bakılarak ilerledi ve kısa zaman içinde gayet yararlı ve düzenli çalışmalar sonucunda 94 tane kitabın cocuklar için uygun olduğu belirlendi işte bu kitapların bazıları şunlardır:

 

Babam Neden Burada Değil

3 Yaş seviyesinde çocuklar için öneriliyor.

 

Babam Uyumak Bilmiyor

Coralie Saudo’nun özgün metni ve Kris Di Giacomo’nun stilize çizimleriyle dikkat çeken Babam Uyumak Bilmiyor, baba ve çocuk rollerini tersyüz eden eğlenceli bir resimli kitap.

 

Uçanbalık

Kitabın içeriğinde balığın birine yardım ederek uçma dileğinin gerçek olmasına ve verdiği sözü tutmayıp üzülmesine ve tekrar eskisi gibi olabilmesine yer verilmiş.

 

Bay Hapşırık

Çocuklarınn okuyabileceği güzel kitaplardan bir taneside Bay Hapşırık

 

Benim Canım Ailem

Bu güzel kitapta da ailenin güzelliğine dair şeyler bulabilirsiniz.

 

Deniz Kaplumbağası Nasıl Yaratılıyor

Çocuklarımız için bir güzel kitap öneriside Deniz Kaplumbağası Nasıl Yaratılıyor kitabı iyi okumalar.

 

Haydi Sayalım Elmalar

Bugün okul gezisinde elma çiftliğine gidiyoruz! Çiftlikteki inekleri, ördekleri, arıları ve sıra sıra elma ağaçlarını göreceğimiz için çok mutluyuz.

 

Utangaç Ayı Monti

Evvel zaman içinde bir ayı vardı Monti’ydi onun adı. Gözlerini dikip bakmaya, herkesi seyretmeye bayılırdı. Aslında Ayı Monti kabalık etmek istemiyordu, ama öyle meraklıydı ki kendini tutamıyordu…
Ama hiç kimse sürekli üzerine dikilen bakışlardan hoşlanmaz, eh zaten Ayı Monti’nin başı da çok geçmeden derde girdi. Neyse ki patlak gözlü bir kurbağa, Monti’ye doğru yolu gösterecekti!

 

Montessori Öykülerim Yaralı Kuş

 

O gün Liv ile Emma resim yaparken pencereye bir kuş çarpar. Bahçeye koştuklarında kuşun yaralandığını görürler. Ne yapmalı, bu kuşu nasıl iyileştirmelidirler?.. Hayvanları gözlemlemek ve iyileştirmek konusunu ele alan öykünün sonunda iki farklı türde baştankara kuşunu yakından tanıyoruz.

 

Uyurgezer Fil

Kitabımız “Uyurgezer Fil” büyük ve gürültülü bir şehirde geçiyor. Şehir o kadar gürültülü ki, hayvanlar dayanamayıp şehri terk ediyorlar, insanlar ise birbirlerine kendilerini duyurabilmek için daha da yükseltiyorlar seslerini..

 

Şimdilik sizlere Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığınında önermiş olduğu kitap listesinden bu kitapları derledik ve önerdik. Çocuklar içiin doğru kitabı bulmanızda ve nasıl çalışmalar yapmanız gerektiği ile alakalı yeni haberlerimiz gelmeye devam edecektir.

 

Artı 5 Haber – Büşra

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ